Żywa lekcja historii. “Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował


24 kwietnia w naszej szkole miała miejsce żywa lekcja historii „Jak Sobieski pod Wiedniem wojował”. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV-VIII. Ciekawą i barwną prelekcję z bogactwem dawnych strojów, szlacheckich i chłopskich, pokazem uzbrojenia i rynsztunku wojennego poprowadzili aktorzy z Agencji Widowisk Historycznych Arkona.

Przybliżyli historię Polski od panowania Stefana Batorego po „Odsiecz Wiednia” Jana III Sobieskiego. Zapoznali widzów z rodzajem uzbrojenia i odzieży polskich Sarmatów. Program przedstawienia obejmował ponadto pokazy walk szlachty na szable. Młodsi uczniowie poznali a starsi utrwalili sobie polskich królów elekcyjnych. Ponadto zaprezentowano daty ważnych bitew oraz ciekawostki z życia szlachty. Dzieci miały również możliwość bezpośredniego kontaktu z replikami przedmiotów, strojów i uzbrojenia używanych w dawnej Polsce poprzez ich dotyk i przymierzenie, uczestniczyły również w konkursie przygotowanym przez prowadzących. Zwycięzcy otrzymali repliki dukatów bitych za panowania Jana III Sobieskiego i plusy z historii. Na zakończenie zajęć wszyscy byli świadkami wystrzału z pistoletu z omawianej epoki historycznej.

Zajęcia bardzo podobały się uczniom. W ciekawy sposób dostarczyły im wiedzy historycznej i utrwaliły wiadomości zdobyte na lekcjach.

Komentarze

Możesz zostawić komentarz lub trackbacka ze swojej strony.

Loading Facebook Comments ...
  1. Brak komentarzy, jeszcze.
(nie będzie widoczne)

Facebook