„Żywa lekcja muzyki”

WP_20150921_021Uczniowie klas I gimnazjum mieli okazję przenieść się do epoki najdawniejszych przodków, do samych źródeł muzyki.
Na podstawie wykopalisk i badań muzyki plemion pierwotnych muzykolodzy opracowali kilka teorii dotyczących powstania muzyki. Jedna z nich głosi, że muzyka powstała z nawoływania się ludzi, inne, że z okrzyków podczas zabaw lub z rytmicznego klepania się po brzuchu, z klaskania, tupania, wreszcie z rytmu wygrywanego na prostych instrumentach perkusyjnych.
Te teorie spróbowali wcielić w życie nasi uczniowie, którzy mieli za zadanie wyobrazić sobie, że należą do pierwotnego, afrykańskiego plemienia i wymyślić prosty rytm i melodię oraz układ taneczny i wykonać je podczas śpiewu.
Jak można zobaczyć na załączonych zdjęciach, efekt był znakomity. Wyobraźnia i pomysłowość uczniów znowu nie zawiodła. Warto dodać, że wszystkie stroje, rekwizyty i instrumenty wykonali zupełnie samodzielnie. Gratulacje.

Tekst i foto: Danuta P.