Wieczór Ukraiński


IMG_3115Dnia 11 marca 2015 roku w naszej szkole odbyła się niezwykle magiczna i refleksyjna impreza, pachnąca wanilią i cynamonem, wydobywającym się z kadzidełek i świeczek, które dodały blasku i specyficznego nastroju. Środowiskowa wieczernica, z piosenką ukraińską w tle, poświęcona wsparciu dla Ukrainy w jej walce z bezprawiem. Oprócz wykonawców na wieczór przybyli zaproszeni goście min. Pani Elżbieta Wysowska sołtys wsi Lipnica Wielka, Adam Wielgus radny gminy Korzenna, rodzice, seniorzy wsi, absolwenci szkoły i nasi uczniowie. Sytuacja polityczna, problem na wschodzie Europy, los niewinnych cywilów, w tym ukraińskich dzieci, zainspirował młodzież i opiekunów, by ten wieczór dedykować tym wszystkim, którzy walczą o wolność swojej Ojczyzny.

Mimo różnych sugestii i opinii, szkoła polska powinna stać ponad wszelkimi antagonizmami na przestrzeni dziejów historycznych i w stosunkach międzynarodowych szukać pozytywnych wyznaczników, więc wszystkie utwory prezentowane przez naszych uczniów opowiadały o miłości. Grupa wokalna, złożona w przewadze z uczniów klasy II A gimnazjum i kilku uczniów klasy I, już po kilku próbach pokochała ukraińskie melodie i język ukraiński, nie mogąc doczekać się dnia, w którym zaprezentują fonetyczno – lingwistyczny i wokalny dorobek pieśni naszych wschodnich sąsiadów. W większości uczniowie bowiem śpiewali po ukraińsku. Piosenki, jak wcześniej wspomniałam, nawiązywały do miłości: nieszczęśliwej, smutnej, matczynej, a nawet kokieteryjnej. Występy muzyczne przeplatane były prezentacjami multimedialnymi autorstwa Natalii i Michała Kantor, które przedstawiały przeplatającą się historię dwóch narodów: polskiego i ukraińskiego, jej blaski i cienie oraz ciekawostki dotyczące współczesnej Polski i Ukrainy.

Nie obyło się bez fragmentów filmu, który był ekranizacją powieści Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”, a wprowadził nas w nastrój dumek – pięknych kilku zwrotkowych ballad. I tutaj pojawiła się niespodzianka. „Dumkę na dwa serca”- singiel E. Górniak i M. Szcześniaka w mistrzowski sposób, we własnej aranżacji wykonali wspaniali goście, zaproszeni na wieczór, lokalni muzycy, absolwenci naszej szkoły, rodzeństwo Danuta Głąb /Gad/ i Tomasz Gad. Kolejnym utworem, który wprowadził nastrojowy klimat, była wzruszająca pieśń „Oj tam tam nad riikoju”, która się pojawiła się w serialu „Ojciec Mateusz” o ukraińskim chłopcu Vitaliku, rozdzielonym z własnym ojcem. Uczniowie zaprezentowali ją przy akompaniamencie Tomasza Turka na klarnecie i akordeonu, na którym grał Jędrzej Kożuch.

Kolejną dumkę „Oj czij to kin’ stoit” zaśpiewał Krystian Nowak przy akompaniamencie gitarowym Julki Szafrańskiej, a później na przykładzie znanej ludowej piosenki „ „Tysz mene pidmanuła” młodzież opowiedziała o przewrotnej naturze kobiet i o dziewczynie , która cały tydzień zwodziła chłopca, obiecując mu spacery, pocałunki , wspólne imprezy. Piosenkę o miłości do matki , która występuje w wielu językach min. w języku polskim i ukraińskim zaprezentowała Wiktoria Chmielowska, a na akordeonie akompaniował jej Jędrzej Kożuch. Była jeszcze piosenka zespołu ukraińsko- polskiego Enej: „ Radio Hello”. Imprezę zakończyliśmy wspólnym śpiewem balladą „Hej sokoły” i życzeniem by w niedalekiej przyszłości, gdy sytuacja na Ukrainie ulegnie poprawie, zwiedzić te wszystkie cudowne zakątki, które ścisłe i nierozerwalnie związane są z naszą polska kulturą.

Należy wspomnieć, że wieczernica ta nie miałaby tak specyficznego i oryginalnego charakteru gdyby nie sponsorzy, dzięki wsparciu których mogliśmy wypożyczyć przepiękne ukraińskie stroje, poczęstować uczestników przywiezionymi z Ukrainy słodyczami oraz pysznymi ciasteczkami upieczonymi przez Radę Rodziców.

To był naprawdę добрий вечір з української пісні.

FOTOGALERIA NR1

Response code is 404

FOTOGALERIA NR2

Response code is 404

Komentarze

Komentowanie nie jest w tej chwili dozwolone, ale możesz trackbackować ze swojej strony.

Facebook