„Zostanę mistrzem!”( ….)To współzawodnictwo dorównywało rangą igrzyskom organizowanym w Olimpii, w starożytnej Grecji, a nawet przewyższało takie dyscypliny jak: pięciobój, biegi krótkodystansowe, zawody lekkoatletyczne czy podnoszenie ciężarów….” Cytat jednego z dyktand idealnie wpasował się w zmagania uczniów – reprezentantów poszczególnych szkół z gminy Korzenna w trzech kategoriach wiekowych w VII edycji Gminnego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii Gminy Korzenna.
Konkurs odbył się dnia 22.03.2018r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipnicy Wielkiej. Jak co roku organizatorzy wysłali zaproszenie do wszystkich szkół w gminie Korzenna. Na konkurs odpowiedziało 60 uczniów, którzy wykazują zainteresowanie pięknem naszego języka ojczystego, bogacenie języka i umiejętności ortograficznych.
Wcześniej w każdej ze szkół odbyły się eliminacje mające na celu wyłonienie reprezentantów. Uczestnicy wraz z opiekunami zostali przywitani przez Pana Dyrektora mgr inż. Marcina Wojnarowskiego. Po przypomnieniu regulaminu, uczniowie podzieleni wg kategorii wiekowych wraz z komisjami udali się do wcześniej przygotowanych sal.
Konkurs rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych. W klasach II – III szkoły podstawowej obejmował następujące treści:
– pisownia rz – ż, ó – u, ch – h i wyjątki,
– pisownia zmiękczeń,
– pisownia wyrazów wielką literą,
– utrata dźwięczności
Zadania konkursowe w formie uzupełnienia tekstu ciągłego brakującymi literami były dostosowane do poziomu każdej klasy.
Dyktando w klasach IV – VI SP i I – III gimnazjum miało formę jednorodną w postaci tekstu ciągłego i obejmowało :
– w klasach IV – VI zasady pisowni: „ó”., „u”, „rz”’ „ż”, „ch”, „h”, wielka i mała litera, „nie” z różnymi częściami mowy
– w klasach VII sz.p i II i III gimnazjum zasady pisowni: „ó”., „u”, „rz”’ „ż”, „ch”, „h”, wielka i mała litera, „nie” z różnymi częściami mowy, pisownia wyrazów z „em, om”, „en, on ”, łączna i rozłączna wyrazów, partykuły „-by”
Po napisaniu tekstów przez uczniów Komisje Konkursowe przystąpiły do sprawdzania prac, w wyniku czego ustalono miejsca poszczególnych uczestników.
w grupie wiekowej klas II – III szkoły podstawowej:
I miejsce – Nikodem Szafrański klasa III z Lipnicy Wielkiej
II miejsce – Patrycja Uszko klasa III z Miłkowej
III miejsce – Ola Bugara z klasy III w Koniuszowej
w grupie wiekowej klas IV –VI szkoły podstawowej:
I miejsce – Oliwia Rachwał klasa VI z Łęki
II miejsce – Dominika Świerad z klasy VI z Trzycierza
III miejsce – Karol Kantor w klasy VI z Lipnicy Wielkiej
w grupie wiekowej klas VII Sz. P. i II– III gimnazjum:
I miejsce – Paweł Szlag klasa III gimn. z Mogilna
II miejsce –Piotr Szlag klasa III gimn. z Mogilna
III miejsce – Patrycja Marszał klasa III gimn. z Korzennej
Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom za udział oraz drobny upominek, natomiast Mistrzowie Ortografii otrzymali dyplomy, pamiątkowe tablice grawerowane oraz nagrody. Nagrody (powerbanki, myszki, klawiatury, głośniki bezprzewodowe, koszulki) otrzymali także zdobywcy II i III miejsca.. Cenne nagrody zakupione zostały dzięki sponsorom.
Sponsorzy konkursu:
Pan Leszek Skowron – Wójt Gminny Korzenna,
Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu,
Pan Józef Mokrzycki – właściciel firmy Mo – BRUK,
Państwo Krystyna i Tadeusz Łatka – właściciele firmy „Drwalnik”,
Państwo Barbara i Krzysztof Bulanda – właściciele firmy transportowej „Bulanda”
Bank Spółdzielczy w Korzennej,
Pan Stanisław Przychocki –właściciel firmy PUK,
Pan Jan Biskup – właściciel Firmy Bis- Bud
Pan Andrzej Biskup – właściciel firmy Mel-Bis,
Pani Wioletta Ligęza –właścicielka kwiaciarni „Klaudia” w Korzenna
piekarnia „Danek” z Nowego Sącza,
piekarnia „Dworska” z Łęki.
Pan Andrzej Grygiel właściciel firmy „Grand”
Michał Jasiński – Materiały Budowlane
Po zakończeniu konkursu laureatom zostały wręczone nagrody przez Dyrektora szkoły mgr inż. Marcina Wojnarowskiego oraz sekretarza gminy Korzenna Pana Krzysztofa Ogorzałka. Uczniowie przebrnęli do końca przez gmatwaninę wyrazów, przysłowiowych „haków” zmęczeni , ale uśmiechnięci stanęli do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.
”(…) Wielu nie wytrzymałoby tylu wyrzeczeń (…)” A dzisiaj, na konkursie każdy uczeń (…) dotrzymał danego słowa i udowodnił, że jest honorowym, hardym maratończykiem, a nie rozrzewniającym się nad sobą, zrzędliwym niedorostkiem. Wszak nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch, a pogrążanie się w marazmie nicnierobienia nie służy kondycji, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Ćwicz wiec, niestosuj używek, hartuj charakter, a będziesz mistrzem w każdej dziedzinie!”