Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja


WP_20150504_019Nasza szkoła w sposób niecodzienny obchodziła święto uchwalenia Konstytucji 3 maja. 4 maja odbył się happening czyli widowisko artystyczno-historyczne w plenerze podczas którego znane postaci historyczne na nowo „odżyły” i przybliżyły tło wydarzenia jakim był fakt uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Akcję rozpoczęto na placu przed szkoła uroczystym odśpiewaniem hymnu szkoły i wprowadzeniem sztandaru. Następnie odbył się wymarsz wszystkich zebranych uczniów w kierunku kościoła wraz z transparentami i nagłośnieniem, dzięki któremu można było wyraźnie słyszeć jak prowadząca akcję uczennica kl. IIIB Edyta Dyngosz przenosi nas w rok 1772, kiedy to doszło do pierwszego podziału ziem naszej ojczyzny.
Kolejno podczas marszu prezentowały się postacie: caryca Katarzyna, cesarz Austrii Józef II i Fryderyk II Hohenzollern, następnie – Tadeusz Rejtan, później ówczesny Marszałek Sejmu – Stanisław Małachowski, król Stanisław August Poniatowski, dalej Tadeusz Kościuszko, który rozpoczął insurekcję, Jan Henryk Dąbrowski oraz Napoleon, który pokonał Prusy i dał tym samym Polakom nadzieję na wolność.
„Wolność to diament do oszlifowania ”- śpiewała Alina Maciaszek z kl.IIIb
A „Niepodległość – trudne słowo” –mogliśmy usłyszeć w wykonaniu grupy dziewcząt z kl.VIb.
Podczas trwania prezentacji wplatano również pieśni, „Witaj majowa jutrzenko…..”, na placu kościelnym uroczyście odśpiewano Rotę, a na zakończenie wszyscy odśpiewali hymn Polski.
Podczas całego wydarzenia dopisała nam słoneczna pogoda oraz życzliwe przyjęcie ze strony napotykanych mieszkańców wsi.
Dyrektor szkoły mgr inż. Marcin Wojnarowski podziękował wszystkim, którzy upamiętnili ten dzień.
Warto podkreślić, że w akcję włączył się samorząd szkolny pod opieką p. Agnieszki Szafrańskiej i p. Lidii Grygiel, który wykonał kotyliony oraz pomógł w koordynowaniu działań.
Autorem i koordynatorem projektu była p. Danuta Popko.

Response code is 404

Komentarze

Komentowanie nie jest w tej chwili dozwolone, ale możesz trackbackować ze swojej strony.

Facebook