Święto Niepodległości – 11 listopad 2014


IMG_1840Święto Niepodległości w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Lipnicy Wielkiej obchodzone było w tym roku nieco inaczej niż zwykle. Organizatorka apelu zaprosiła nauczycieli i uczniów na 40 minutowy film dokumentalny z roku 1937 ukazujący drogę Polaków do odzyskania Niepodległości i jej utrwalania pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mieliśmy okazję zobaczenia autentycznych nagrań i zdjęć przedstawiających ludzi i  wydarzenia tego ważnego dla naszego Państwa okresu.

 Hasłem przewodnim uroczystości  były słowa Patrona szkoły św. Jana Pawła II

”Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę. Wolność jest nam zadana.”

W atmosferę refleksji nad znaczeniem słowa WOLNOŚĆ  wprowadziła nas piękna piosenka Marka Grechuty pt.” Wolność” w wykonaniu uczennicy klasy III B Aliny Maciaszek.

Odśpiewano hymn państwowy w obecności sztandaru szkoły i złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą weteranów I i II wojny światowej oraz przed figurą Jana Pawła II.

To atrakcyjne dla uczniów spotkanie z historią zakończono piosenką patriotyczną  Marka Grechuty pt. “Ojczyzna” połączoną z prezentacją ukazującą najważniejsze zabytki i pamiątki świadczące o wzniosłych momentach historii Polski, które musimy zachować dla przyszłych pokoleń.

Tekst: Joanna W.

Response code is 404

Komentarze

Komentowanie nie jest w tej chwili dozwolone, ale możesz trackbackować ze swojej strony.

Facebook