„Przyjazna mowa” – STOP wulgaryzmom

WP_20151105_196W naszej szkole został przeprowadzony projekt z zakresu profilaktyki pt. „Przyjazna mowa”.

Inicjatorem projektu była p. Joanna Wojtaczka oraz p. Danuta Popko, a zaangażowali się w niego wszyscy wychowawcy klas wraz z uczniami, przeprowadzając lekcje z zakresu kultury języka bez wulgaryzmów.

Ponieważ głównym celem mowy jest proces porozumiewania się, warto zadbać o to, by nasz język nie był zaśmiecany niepotrzebnymi, nieprzyzwoitymi lub obraźliwymi zwrotami.

Dlatego warto mówić jasno i zwięźle, używać imion, nie mówić wyłącznie o sobie a przede wszystkim stosować zasadę, która sprawdza się w wielu życiowych sytuacjach – więcej słuchać niż mówić. Nie warto zaś używać wulgaryzmów, gdyż świadczy to o bardzo niskiej kulturze osobistej i jest uważane za przejaw wywyższania się.

Powyższym słowom dali wyraz uczniowie wykonując plakaty obrazujące skutki używania wulgaryzmów oraz efekty stosowania piękna mowy ojczystej. Wiele plakatów zostało wyróżnionych, zaś szczególnie plakat klasy VI w szkole podstawowej z nr. 4, oraz plakat klasy IB w gimnazjum z nr.6.

Na uwagę zasłużyły również kolejno plakaty klas :
– w szkole podstawowej plakat klasy VI z nr.6, plakat klasy V z nr.2
– w gimnazjum plakat klasy II z nr.1, oraz równorzędnie plakat klasy IA i IIIB.
Wszystkie plakaty można zobaczyć na załączonych zdjęciach .

GRATULUJEMY UCZNIOM I ICH WYCHOWAWCOM!!!

Miejmy nadzieję, że projekt przyczyni się do zwiększenia kultury języka.

Tekst i foto: Danuta P.