Praktyczna lekcja zawodu

W ramach realizacji programu doradztwa zawodowego uczniowie klas trzecich gimnazjum odwiedzili dwie lokalne firmy – MOBRUK  i DRWALNIK.

W firmie MOBRUK zapoznali się z kulisami pracy laborantów i technologów, sami mieli możliwość wykonania kilku czynności laboranta, takich jak odmierzanie próbki substancji do badania czy badanie substancji . Osoby chętne mogły określić  ilość złota czy srebra w biżuterii. Uczniowie zobaczyli nowoczesne, specjalistyczne maszyny i urządzenia . Od pani prezes uzyskali informację, że warto wybierać w szkole średniej profile chemiczne, gdyż wysoko wykształceni chemicy są bardzo poszukiwani na rynku pracy.

Drugą firmą , którą uczniowie tradycyjnie już odwiedzili jest mieszcząca się w Lipnicy Wielkiej firma DRWALNIK. Właściciel firmy pan Tadeusz Łatka wraz synem Szymonem zaprosili  młodzież  na prezentację multimedialną o historii i działalności firmy. W komentarzu do prezentacji właściciel firmy podkreślał  najpierw rolę dobrego, zgodnego z własnymi predyspozycjami i zainteresowaniami wyboru kierunku kształcenia, a potem opartego na praktyce  przygotowania  do wykonywania zawodu. Podkreślał wagę kształcenia zawodowego i technicznego . Mówił o deficycie na rynku pracy  dobrych fachowców.  Podkreślał duże perspektywy rozwojowe  reprezentowanej przez firmę branży, gdyż materiał, z którym pracuje, czyli drewno, jest materiałem bardzo przyjaznym człowiekowi i fakt ten jest coraz bardziej doceniany.

Uczniowie mogli zobaczyć pracę tradycyjnych stolarskich maszyn, ale również całkowicie zautomatyzowanych, sterowanych komputerowo, wymagających wyspecjalizowanej obsługi . Duże wrażenie zrobiły na młodzieży wykonywane przez firmę  produkty czyli drzwi, okna , podłogi i schody mogące spełniać najbardziej wyrafinowane wymagania klientów.

Podczas spaceru po halach produkcyjnych uczniowie mieli możliwość  obserwowania z bliska pracy niektórych maszyn.

Po zakończonej praktycznej lekcji zawodu każdy uczeń otrzymał  na pamiątkę odblask z logiem firmy i długopis.

Komentarze i pingi są w tej chwili niedozwolone.