Noc Muzeów


IMG_3818Życie jest piękne po północy, kiedy nudziarze idą spać…..

Można było powtarzać do znudzenia, w ubiegły piątek, słowa piosenki Andrzeja Krzywego, a to za sprawą nocy, jaką przeżyła grupa uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II z Lipnicy Wielkiej jako uczestnicy “Nocy Muzeów” w Krakowie. Taka noc w całej Polsce organizowana jest raz w roku.
W piątek, z 15 na 16 maja, swoje podwoje dla turystów otworzyły muzea w Krakowie. To niewiarygodna atrakcja, tym bardziej, że można było bezpłatnie, na wyciągnięcie ręki, obejrzeć wiele wystaw, stylizacji historycznych, zasmakować się w kulturze starożytnego Egiptu, Grecji, czasów średniowiecznej Polski w różnych instytucjach muzealnych. Wśród tłumów My – przedstawiciele lipnickiej szkoły.

Nasz pierwszy punkt programu – jak na szkołę Jana Pawła II przystało – dotyczył odwiedzenia Muzeum Kardynała Karola Wojtyły przy ul. Kanoniczej. Tam urzekła nas piękna wystawa, w której podziwialiśmy gabinet patrona naszej placówki. W nim Ojciec Święty jeszcze jako biskup pracował w latach 1958 do 1967. Mogliśmy z bliska zobaczyć ekspozycje osobistych mebli, książek, dokumentów, a nawet Jego ubiorów.

Na tejże ulicy naszą uwagę „przykuł” Pałac Biskupa Erazma Ciołka, w którym podziwialiśmy kilka wystaw m.in. Galerię sztuki Dawnej Polski XII–XVII, Galerię Sztuki Cerkiewnej Dawnej Rzeczypospolitej; wokół nas ożywały zabytkowe kopie najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski. Jakież było nasze zdziwienie, gdy na własne oczy ujrzeliśmy takie dzieła jak: „Ukrzyżowanie”, Retabulum – Ołtarz Matki Bożej Szkaplerznej z Korzennej /z około 1525r./ oraz rzeźba Madonny Krużlowej. Niesamowite wrażenie na nas, co do gabarytów dzieł sztuki, zrobiły obrazy Jana Matejki: „ Hołd Pruski”, „Bitwa pod Grunwaldem” w Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach. Inni godni polecenia artyści to przede wszystkim: Chełmoński, Malczewski, Grottger. Na placu przy Muzeum Książąt Czartoryskich podziwialiśmy taniec arabski. Przed północą dotarliśmy do Barbakanu. Wielka atrakcją dla nas było jego zwiedzanie w towarzystwie grup rekonstrukcyjnych oraz prezentacja replik strojów i uzbrojenia rycerstwa od czasów średniowiecza po czasy stanisławowskie.

Wracając z powrotem do autokaru, dotarliśmy do Muzeum Archeologicznego na ul.Poselskiej, gdzie poznaliśmy pradzieje i początki średniowiecza Małopolski. W trakcie zwiedzania napotkaliśmy na bogów starożytnego Egiptu, mumie i sarkofagi. Ostatnie kroki wieńczące naszą muzealną podróż skierowaliśmy około 1.00 w nocy do Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych PAN przy ul. Senackiej. Godne polecenia były wystawy budowy geologicznej obszaru krakowskiego, wystawa minerałów związanych ze zjawiskami krasowymi, paleontologia, oraz historia mamuta laserem pisana.

Maraton po muzeach zakończył się powrotem do Lipnicy Wielkiej skoro świt w sobotę.

Tekst i foto: Agnieszka Sz.

Response code is 404

Komentarze

Komentowanie nie jest w tej chwili dozwolone, ale możesz trackbackować ze swojej strony.

Facebook