Grudzień w naszej szkole


Dnia 29 listopada klasa IV oraz 10 chłopców z klasy VIII wyjechało do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu w ramach projektu “Tradycyjna Galicja – tradycja wiecznie żywa” którego celem jest integracja międzypokoleniowa, budowanie w młodym pokoleniu szacunku do obrzędów, religii i tradycji wypracowanych przez przodków
 
 
 
Miasteczko jest rekonstrukcją fragmentu zabudowy małomiasteczkowej. Obejmuje niewielki plac rynkowy i kilka domów. Ten osobliwy zespół urbanistyczny przybliża atmosferę małych miasteczek dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku. W domach urządzono m.in. pracownię rzemieślnika wyrabiającego drewniane ozdoby i zabawki, zakład dentystyczny, aptekę w stylu retro, pracownię żydowskiego krawca, cukiernię i pocztę. W zrekonstruowanej remizie można obejrzeć rozmaite wyposażenie: wozy, hełmy, bosaki, węże gaśnicze i sikawki.
Dzieci szczególnie zaciekawiła stara apteka. Słuchając opowieści na temat dawnych metod leczenia zębów i widząc ekspozycje gabinetu dentystycznego, przestali się dziwić, dlaczego nasi przodkowie unikali dentysty jak ognia i woleli zęby wyrywać. Z pewnością żadne z nich nie chciałoby usiąść na zaprezentowanym tam fotelu dentystycznym , którego wiertło dentystyczne było zasilane – uwaga – napędem nożnym, a znieczulenia nie było!
Kolejnymi miejscami, które przypadły im do gustu były pracownia fotografa, zegarmistrza, fryzjera, czyli dawnego golibrody oraz poczta.
U fotografa naprawdę można było usiąść na krzesełku przed tłem i pozować do zdjęcia oraz spojrzeć zza zasłony przez dawny, stary aparat studyjny.
Na poczcie można kupić pocztówki ze starymi zdjęciami, stare banknoty, mapy, ręcznie wykonywane pamiątki i inne drobiazgi. Przy ścianie stoi budka telefoniczna z “minipodsłuchem” oraz biurko stanowiące miejsce pracy osoby zajmującej się pisaniem listów na zlecenie. Trzeba bowiem pamiętać, że analfabetów wtedy nie brakowało, a listy były przecież podstawowym sposobem komunikacji na odległość. Nasi uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę takiej osoby i spróbować swoich sił w kaligrafii, posługując się znajdującym się na stoliku piórem i atramentem w kałamarzu. Chętnych nie brakowało.
Podczas zwiedzania salonu fryzjerskiego obejrzeli rysunki niecodziennych fryzur, ale również dowiedzieli się o metodach obsługiwania dawnej “lokówki” – ręcznej maszynki do włosów, podgrzewanej na ogniu w piecu. Z zaciekawieniem oglądali dawne opakowania kremu Nivea i farby do włosów Loreal.
Do domu, po pysznym obiedzie w Karczmie Galicyjskiej, wrócili zmęczeni, ale zadowoleni. Miasteczko Galicyjskie to miejsce, które niewątpliwie warto odwiedzić
 
Klasa VI w ramach projektu “Tradycyjna Galicja – tradycja wiecznie żywa” wybrała się do Domu Garncarza w Muszynie.
Piękna pogoda, ciekawe warsztaty ceramiczne i fragment historii Muszyny w ciekawym i obrazowym wydaniu to jedne z atrakcji wyjazdu . Smaczny obiad dopełnił całość
 
W dniu 28 listopada 2022r. godz. 15.00 w Nowym Sączu odbyło się spotkanie, którego celem było przekazanie środków na zakup sprzętu komputerowego i urządzeń cyfrowych do prowadzenia zajęć jak również na wsparcie edukacyjne i psychologiczne uczniów ze szkół z powiatu gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza. Wszystko to w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej – Pakiet Edukacyjny II. Łączna pula środków przekazanych podczas poniedziałkowego wydarzenia to ok. 4,5 mln złotych.
Gmina Korzenna otrzymała 3 promesy. Jedna z promes została przekazana dla 6 szkół z naszego terenu na zakup narzędzi do nauki zdalnej.
Bardzo się cieszymy, że jesteśmy jedną z tych 6 szkół.
 
W klasie III zapachniało już świętami. Na świerkowych gałązkach zawisły własnoręcznie wykonane ozdoby tym razem z samych patyczków po lodach. Małe drewienka przyozdobione koralikami, guziczkami, plasteliną, wacikami i kawałkami papieru dały ciekawe efekty w postaci gwiazdek, choinek, chatek, reniferków i wiele jeszcze innych elementów związanych ze świętami.
 
2 grudnia na hali w Korzennej odbyły się gminne zawody w koszykówce chłopców i dziewcząt kl. 4 – 6.
Bardzo dobrze zaprezentowały się dziewczyny zajmując;
II Miejsce: SP Lipnica Wielka, 
Chłopcy zajęli IV miejsce
GRATULUJEMY dziewczynom i panu Małykowi sukcesu !!!!!
Chłopcom mimo braku podium chłopcom serdecznie dziękujemy za walkę i sportową rywalizację
 
Święty Mikołaj z wizytą u najmłodszych
6 grudnia – jak co roku – w naszej szkole odbyło się spotkanie ze św. Mikołajem. Na ten dzień dłuuugo czekali najmłodsi uczniowie klas 0 – III. W organizację tego radosnego wydarzenia zaangażowało się wiele osób. Panie Kinga Beresińska i Jadwiga Kożuch wraz z najmłodszymi przygotowały przepiękne przedstawienie mikołajkowe. Uwagę przykuwały atrakcyjne stroje, melodyjne piosenki i duża dawka tańca.
Na spotkanie z Mikołajem oczekiwało z niecierpliwością ponad 100 uczniów z klas 0 – III szkoły podstawowej oraz grupa najmłodszych dzieci ze środowiska. Rada Rodziców przygotowała bardzo atrakcyjne i różnorodne paczki.
I przybył … po długim oczekiwaniu dzieci doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja. Wraz ze swoimi pomocnikami Święty obdarzył dzieci prezentami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Każdy ten grzeczny i mniej grzeczny mógł sobie zrobić zdjęcie z Mikołajem. Potem niestety musiał się pożegnać… mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć.
A więc do następnego roku drogi Mikołaju!!!
 
W tym roku kl. IV postanowiła 6 grudnia spędzić inaczej niż zwykle – przyjemnie, ale aktywnie. Wraz z panią Anną Durlak – Ligęza wybrali się do Nowego Sącza, gdzie czekało ich wiele atrakcji. Na początku uczestniczyli w warsztatach, gdzie wykonywali ozdoby świąteczne. Z patyczków powstawały istne dzieła sztuki: Mikołaje, bałwanki i renifery. 
W tym dniu nie mogło zabraknąć oczywiście Św. Mikołaja,  który ich odwiedził z drobnymi upominkami. Ale na te prezenty uczniowie musieli solidnie zapracować; tańczyli, śpiewali piosenki, a cała klasa recytowała wiersz „Spóźniony słowik”.
Kolejną atrakcją było przedstawienie „Brzydkie kaczątko”, które uczniowie obejrzeli w MDK Sokół.
Ale i tak wszyscy czekali na wizytę w JUMPMANII – Parku Trampolin i Rozrywki. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora uczniowie korzystali z szeregu atrakcji, które oferowało to miejsce. Wszyscy z radością skakali na trampolinach na różne sposoby. Ta forma aktywności fizycznej dostarczyła im wielu niezapomnianych wrażeń, a ilość uwolnionej podczas zabawy endorfiny (odpowiedzialnej są za odczuwanie szczęścia) spowodowała, że wszyscy zadowoleni i szczęśliwi wrócili do domu.
Szkoda tylko, że ten dzień pełen wrażeń już się skończył
Czytaj dalej

Komentarze

Możesz zostawić komentarz lub trackbacka ze swojej strony.

Loading Facebook Comments ...
  1. Brak komentarzy, jeszcze.
(nie będzie widoczne)

Facebook