
Dnia 29 listopada klasa IV oraz 10 chłopców z klasy VIII wyjechało do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu w ramach projektu “Tradycyjna Galicja – tradycja wiecznie żywa” którego celem jest integracja międzypokoleniowa, budowanie w młodym pokoleniu szacunku do obrzędów, religii i tradycji wypracowanych przez przodków
Miasteczko jest rekonstrukcją fragmentu zabudowy małomiasteczkowej. Obejmuje niewielki plac rynkowy i kilka domów. Ten osobliwy zespół urbanistyczny przybliża atmosferę małych miasteczek dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku. W domach urządzono m.in. pracownię rzemieślnika wyrabiającego drewniane ozdoby i zabawki, zakład dentystyczny, aptekę w stylu retro, pracownię żydowskiego krawca, cukiernię i pocztę. W zrekonstruowanej remizie można obejrzeć rozmaite wyposażenie: wozy, hełmy, bosaki, węże gaśnicze i sikawki.
Dzieci szczególnie zaciekawiła stara apteka. Słuchając opowieści na temat dawnych metod leczenia zębów i widząc ekspozycje gabinetu dentystycznego, przestali się dziwić, dlaczego nasi przodkowie unikali dentysty jak ognia i woleli zęby wyrywać. Z pewnością żadne z nich nie chciałoby usiąść na zaprezentowanym tam fotelu dentystycznym , którego wiertło dentystyczne było zasilane – uwaga – napędem nożnym, a znieczulenia nie było!
Kolejnymi miejscami, które przypadły im do gustu były pracownia fotografa, zegarmistrza, fryzjera, czyli dawnego golibrody oraz poczta.
U fotografa naprawdę można było usiąść na krzesełku przed tłem i pozować do zdjęcia oraz spojrzeć zza zasłony przez dawny, stary aparat studyjny.
Na poczcie można kupić pocztówki ze starymi zdjęciami, stare banknoty, mapy, ręcznie wykonywane pamiątki i inne drobiazgi. Przy ścianie stoi budka telefoniczna z “minipodsłuchem” oraz biurko stanowiące miejsce pracy osoby zajmującej się pisaniem listów na zlecenie. Trzeba bowiem pamiętać, że analfabetów wtedy nie brakowało, a listy były przecież podstawowym sposobem komunikacji na odległość. Nasi uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę takiej osoby i spróbować swoich sił w kaligrafii, posługując się znajdującym się na stoliku piórem i atramentem w kałamarzu. Chętnych nie brakowało.
Podczas zwiedzania salonu fryzjerskiego obejrzeli rysunki niecodziennych fryzur, ale również dowiedzieli się o metodach obsługiwania dawnej “lokówki” – ręcznej maszynki do włosów, podgrzewanej na ogniu w piecu. Z zaciekawieniem oglądali dawne opakowania kremu Nivea i farby do włosów Loreal.
Do domu, po pysznym obiedzie w Karczmie Galicyjskiej, wrócili zmęczeni, ale zadowoleni. Miasteczko Galicyjskie to miejsce, które niewątpliwie warto odwiedzić
Klasa VI w ramach projektu “Tradycyjna Galicja – tradycja wiecznie żywa” wybrała się do Domu Garncarza w Muszynie.
Piękna pogoda, ciekawe warsztaty ceramiczne i fragment historii Muszyny w ciekawym i obrazowym wydaniu to jedne z atrakcji wyjazdu . Smaczny obiad dopełnił całość
W dniu 28 listopada 2022r. godz. 15.00 w Nowym Sączu odbyło się spotkanie, którego celem było przekazanie środków na zakup sprzętu komputerowego i urządzeń cyfrowych do prowadzenia zajęć jak również na wsparcie edukacyjne i psychologiczne uczniów ze szkół z powiatu gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza. Wszystko to w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej – Pakiet Edukacyjny II. Łączna pula środków przekazanych podczas poniedziałkowego wydarzenia to ok. 4,5 mln złotych.
Gmina Korzenna otrzymała 3 promesy. Jedna z promes została przekazana dla 6 szkół z naszego terenu na zakup narzędzi do nauki zdalnej.
Bardzo się cieszymy, że jesteśmy jedną z tych 6 szkół.
W klasie III zapachniało już świętami. Na świerkowych gałązkach zawisły własnoręcznie wykonane ozdoby tym razem z samych patyczków po lodach. Małe drewienka przyozdobione koralikami, guziczkami, plasteliną, wacikami i kawałkami papieru dały ciekawe efekty w postaci gwiazdek, choinek, chatek, reniferków i wiele jeszcze innych elementów związanych ze świętami.
2 grudnia na hali w Korzennej odbyły się gminne zawody w koszykówce chłopców i dziewcząt kl. 4 – 6.
Bardzo dobrze zaprezentowały się dziewczyny zajmując;
II Miejsce: SP Lipnica Wielka,
Chłopcy zajęli IV miejsce
GRATULUJEMY dziewczynom i panu Małykowi sukcesu !!!!!
Chłopcom mimo braku podium chłopcom serdecznie dziękujemy za walkę i sportową rywalizację
Święty Mikołaj z wizytą u najmłodszych
6 grudnia – jak co roku – w naszej szkole odbyło się spotkanie ze św. Mikołajem. Na ten dzień dłuuugo czekali najmłodsi uczniowie klas 0 – III. W organizację tego radosnego wydarzenia zaangażowało się wiele osób. Panie Kinga Beresińska i Jadwiga Kożuch wraz z najmłodszymi przygotowały przepiękne przedstawienie mikołajkowe. Uwagę przykuwały atrakcyjne stroje, melodyjne piosenki i duża dawka tańca.
Na spotkanie z Mikołajem oczekiwało z niecierpliwością ponad 100 uczniów z klas 0 – III szkoły podstawowej oraz grupa najmłodszych dzieci ze środowiska. Rada Rodziców przygotowała bardzo atrakcyjne i różnorodne paczki.
I przybył … po długim oczekiwaniu dzieci doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja. Wraz ze swoimi pomocnikami Święty obdarzył dzieci prezentami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Każdy ten grzeczny i mniej grzeczny mógł sobie zrobić zdjęcie z Mikołajem. Potem niestety musiał się pożegnać… mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć.
A więc do następnego roku drogi Mikołaju!!!
W tym roku kl. IV postanowiła 6 grudnia spędzić inaczej niż zwykle – przyjemnie, ale aktywnie. Wraz z panią Anną Durlak – Ligęza wybrali się do Nowego Sącza, gdzie czekało ich wiele atrakcji. Na początku uczestniczyli w warsztatach, gdzie wykonywali ozdoby świąteczne. Z patyczków powstawały istne dzieła sztuki: Mikołaje, bałwanki i renifery.
W tym dniu nie mogło zabraknąć oczywiście Św. Mikołaja, który ich odwiedził z drobnymi upominkami. Ale na te prezenty uczniowie musieli solidnie zapracować; tańczyli, śpiewali piosenki, a cała klasa recytowała wiersz „Spóźniony słowik”.
Kolejną atrakcją było przedstawienie „Brzydkie kaczątko”, które uczniowie obejrzeli w MDK Sokół.
Ale i tak wszyscy czekali na wizytę w JUMPMANII – Parku Trampolin i Rozrywki. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora uczniowie korzystali z szeregu atrakcji, które oferowało to miejsce. Wszyscy z radością skakali na trampolinach na różne sposoby. Ta forma aktywności fizycznej dostarczyła im wielu niezapomnianych wrażeń, a ilość uwolnionej podczas zabawy endorfiny (odpowiedzialnej są za odczuwanie szczęścia) spowodowała, że wszyscy zadowoleni i szczęśliwi wrócili do domu.
Szkoda tylko, że ten dzień pełen wrażeń już się skończył