Gminny Konkurs Ortograficzny

Działo się to Anno Domini 2014 roku, w roku niezapomnianych XX Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Brazylii. To wówczas nasza niby- rodzinka planowała nie raz, nie dwa superferie za granicą (…). Spakowaliśmy się rach- ciach i w półbrzasku, w rześkiej mżawce, kierując się na południowy zachód, dotarliśmy do najbliższej pizzerii. Trzeba było wprzód skonsumować kilka megapizz, a następnie  ruszyć w przód(…).

To zaledwie niewielki fragment jednego tekstów dyktanda, naszpikowanego wyjątkowo trudnymi wyrazami, sprawiającymi niejednemu kłopot. Uczestnicy VI Gminnego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii  Gminy Korzenna musieli sobie jednak z nim poradzić. Konkurs odbył się dnia 30.03.2017 r. w  salach budynku  Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Lipnicy Wielkiej.

Celem konkursu  było rozbudzanie zainteresowań pięknem naszego języka ojczystego, bogacenie języka ucznia oraz kształcenie wśród uczniów umiejętności ortograficznych.

W konkursie wzięło udział   57 reprezentantów wszystkich szkół gminy Korzenna po uprzednio przeprowadzonych szkolnych eliminacjach.

Dyktando rozpoczęło się o godz. 13.00. Uczestników i nauczycieli opiekunów przywitał Dyrektor  Pan  mgr inż. Marcin Wojnarowski. Następnie Pani Wicedyrektor Danuta Popko  przypomniała uczestnikom regulamin,  po czym uczniowie udali się do wcześniej przygotowanych sal.

Oto wyniki zmagań z ortograficznymi pułapkami:

w grupie wiekowej klas II – III szkoły podstawowej:

I miejsce – Małgorzata Murzydło klasa III z Janczowej

II miejsce –  Klaudia Ozór z klasy III z Trzycierza

III miejsce – Maria Kantor z klasy III a z Lipnicy Wielkiej

w grupie wiekowej klas IV –VI szkoły podstawowej:

I miejsce – Aleksandra Oleksyk z klasy VI z Wojnarowej

II miejsce  – Dominika Świerad z klasy V z Trzycierza

III miejsce – Anna Hojnor z klasy VI z Trzycierza

w grupie wiekowej klas I – III gimnazjum:

I miejsce  – Michał Kantor z klasy IIIA z Lipnicy Wielkiej

II miejsce  –Martyna Winiarska z klasy IIIB z Korzennej

III miejsce – Piotr Szlag z klasy IIB z Mogilna

Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom za udział oraz drobny upominek, natomiast Mistrzowie Ortografii – dyplomy i pamiątkowe tablice grawerowane oraz nagrody. Nagrody (smartwatche. powerbanki, głośniki bezprzewodowe , pendrivy, kije do selfie, )  przypadły również  zdobywcom II i III miejsca.. Cenne nagrody zakupione zostały dzięki sponsorom.

Sponsorzy konkursu:

Pan Leszek Skowron – Wójt Gminny Korzenna,

Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu,

Pan Józef Mokrzycki – właściciel firmy Mo – BRUK,

Państwo Krystyna i Tadeusz Łatka – właściciele firmy „Drwalnik”,

Państwo Barbara i Krzysztof Bulanda – właściciele firmy transportowej „Bulanda”

Centrum Kultury w Korzennej

Bank Spółdzielczy w Korzennej,

Pan Stanisław Przychocki –właściciel firmy PUK,

Pan Andrzej Biskup  – właściciel firmy Mel-Bis,

Pan Józef Olbrochta – właściciel Firmy Transportowej z Miłkowej,

Pani Wioletta Ligęza –właścicielka kwiaciarni „Klaudia” w Korzennej,

Pan  Krzysztof  Kubiak  – prezes Gminnej Spółdzielni  w Korzennej,

Pani Wiesława Wandas – firma ubezpieczeniowa

piekarnia „Danek”  z Nowego Sącza,

piekarnia „Dworska” z Łęki.

Firma budowlana „Grand”

Po zakończeniu konkursu nagrody zwycięzcom wręczył  Pan Dyrektor szkoły mgr inż. Marcin Wojnarowski oraz Sekretarz Gminy Korzenna Pan Krzysztof Ogorzałek.