Europejski Dzień Języków w Zespole Szkół


img_7824W zaszczytną tradycję naszej szkoły wpisały się obchody Europejskiego Dnia Języków, które odbyły się u nas 27 września. Ideę celebrowania tego święta skutecznie zaszczepiły w uczniach Panie lingwistki, uczące w naszej placówce: mgr Joanna Wojtaczka – germanistka, mgr Anna Wojtaczka i mgr Sylwia Murzydło nauczycielki języka angielskiego.

Do sukcesu przyczyniła się świetna organizacja, dzięki której holl szkoły zamienił się w kolorową przysłowiową wieżę Babel. Uczniowie ubrani inaczej niż zwykle przybrali barwy narodowe wielu państw. Wszystko było wcześniej solidnie zaplanowane. Zostały przydzielone zadania, do których z chęcią i radością przystąpiły i dzieci z podstawówki i młodzież gimnazjalna. Tydzień wcześniej rozpisany był konkurs na plakat, którego motto brzmiało: JĘZYKI OBCE NASZĄ SIŁĄ. Dzień wcześniej grupka młodzieży przygotowała okolicznościową dekorację, by w dniu imprezy było wszystko “zapięte na ostatni guzik”. Inaugurację rozpoczęto już przed południem, choć piosenki zagranicznych wykonawców pobrzmiewały już od samego rana na każdej przerwie. Można było wówczas degustować smakołyki, sałatki przygotowane przez poszczególne klasy, które naprawdę próbowały prześcigać się w pomysłach na przekąski, nie tylko w postaci łakoci, ale również preferowały zdrową żywność i owoce.  Została uruchomiona Europejska Kawiarenka. Punktem kulminacyjnym stał się krótki informacyjny apel, na którym trójka uczniów z gimnazjum wcieliła się w rolę konferansjerów. Wprowadzili oni wszystkich uczestników w tematykę i cel tego świątecznego dnia. Zasygnalizowanie, że równocześnie w całej Europie, w tym dniu organizowane są podobne uroczystości. Chodzi w nich o ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu poprzez motywowanie społeczeństwa do nauki języków obcych.

Gimnazjaliści prezentowali różne ciekawostki, choćby fakt, że w samej tylko Europie istnieje ponad 200 języków. Uczniowie w swoich wystąpieniach argumentowali dlaczego warto znać języki obce. Jak zwykle został odtańczony, wielokrotnie zresztą, ulubiony skoczny taniec belgijski, młodzież gromko zaintonowała w kilku językach kanon “Panie Janie”.  A uczniowie klas młodszych odświętnie ubrani śpiewająco pokazali swoją polską tożsamość w piosence “Jestem Polką i Polakiem”. Uwieńczeniem apelu było dobieranie nazw państw do 44 flag ułożonych w ogromnym kręgu. Zadanie okazało się banalne. Po 4 lekcji na każdej przerwie odbywał się słodki Quiz z nagrodami, w którym uczniowie mogli się sprawdzić od strony wiedzy o Europie. Ostatnim punktem było rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy plakat, do wspomnianego wcześniej hasła.  Zasłużoną nagrodę zdobyła klasa II B gimnazjum. Dzień był bardzo atrakcyjny, pracowity. Widać było ogromne zaangażowanie całej społeczności szkolnej, w tym również Rodziców.

Response code is 404

Komentarze

Komentowanie nie jest w tej chwili dozwolone, ale możesz trackbackować ze swojej strony.

Facebook