
W poniedziałek 6 czerwca, wczesnym rankiem, uczniowie klasy VIII (prawie w komplecie – brakowało tylko jednej osoby) pod opieką wychowawcy mgr Anny Durlak – Ligęza, opiekunki pani Teresy Głąb oraz ks. Zbigniewa Stachury udali się na dwudniową wycieczkę na Jasną Górę. Obok aspektu duchowo-religijnego (podziękowanie za przyjęcie Sakramentu Bierzmowania) celem wycieczki było zwiedzanie i szersze zapoznanie się z klasztorem jasnogórskim i jego bogatą historią. Rozległą tematykę związaną z klasztorem zgłębialiśmy z udziałem przewodnika.
Po dokładnym zwiedzeniu bazyliki wraz z przylegającymi kaplicami przeszliśmy do Sali Rycerskiej, a następnie w Bastionie św. Rocha mogliśmy podziwiać fragmenty umocnień z lat 1631-36 wraz ze ścianami pamiętającymi czasy oblężenia szwedzkiego z 1655 r. i noszącymi ślady ówczesnych kul armatnich oraz wspaniałą ekspozycję związaną z zabytkami powstałymi do końca XVIII w. czy też te obrazujące dzieje walki i martyrologii Polaków w okresie zaborów i w XX wieku.
W tym dniu uczestniczyliśmy także we mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu, w Apelu Jasnogórskim oraz Drodze Krzyżowej poprowadzonej przez naszego księdza. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od porannej mszy św. wraz z pierwszym w tym dniu odsłonięciem Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W dalszej części zwiedziliśmy dwa muzea – Skarbiec oraz Muzeum 600-lecia. W muzeach tych mogliśmy obejrzeć rekwizyty związane z historią klasztoru oraz kultem Matki Boskiej Częstochowskiej. Wśród eksponatów podziwialiśmy wyroby złotnicze i jubilerskie z wykorzystaniem różnorodnych kamieni szlachetnych, sprzęt liturgiczny tj: szaty liturgiczne czy lichtarze. W Skarbcu umieszczone są także wota papieży, kardynałów, polskich królów oraz przedstawicieli szlachty. Pobyt na Jasnej Górze zakończyliśmy zejściem na aleję Najświętszej Marii Panny – główną, reprezentacyjną arterię komunikacyjną centrum miasta, aby poczuć się jak pątnicy zmierzający do klasztoru jasnogórskiego.
Pełni wrażeń udaliśmy się do drugiego ważnego dla narodu polskiego sanktuarium – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, które zostało wybudowane z inicjatywy św. Jana Pawła II. Po jego zwiedzeniu o godz. 15.00 w Godzinie Miłosierdzia wraz ze siostrami ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz innymi pielgrzymami, słuchaczami rozgłośni radiowych, stacji telewizyjnych, internautami wypraszaliśmy łaski dla siebie i całego świata, odprawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Pobyt w Łagiewnikach uwieńczyliśmy pobytem w Centrum Jana Pawła II. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.














