„Czapla, ryby i rak…”


img_0302Teatr cieni dla najmłodszych

Gimnazjaliści z klasy III w ramach zajęć artystycznych przygotowali dla najmłodszych uczniów naszej szkoły widowisko teatralne .

Choć teatr cieni to jedno z widowisk dziś  nieco zapomnianych, cieszył się niemałym zainteresowaniem dzieci. Warto przypomnieć tę formę przedstawienia, gdyż daje ona ogromne możliwości i rozwija wyobraźnię. Teatr cieni to odmiana teatru lalek. Najważniejszym środkiem wyrazu artystycznego jest tutaj światło, o czym przekonali się gimnazjaliści odgrywając wybrane bajki Ignacego Krasickiego, min. wspomniana już bajka „Czapla, ryby i rak…”, „Kruk i lis”, „Myszy” czy też „Człowiek i zdrowie”. Historia tego rodzaju przedstawienia sięga XI wieku, gdzie aktorzy animowali (wprawiali w ruch ,ożywiali) lalki cieniowe które publiczność widziała jako sylwety na ekranie podświetlonym z tyłu.

Po zakończonej prezentacji scenek z morałem prowadzący przygotowali kilka pytań do najmłodszych Prawidłowe odpowiedzi nagrodzili wykonanymi przez siebie postaciami z bajek.

Zakończenie przygotowanego projektu odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Każdy uczestnik otrzymał od opiekuna świetlicy p. Lidii Grygiel „słodki upominek”

Tekst: Danuta P.

Response code is 404

Komentowanie nie jest w tej chwili dozwolone, ale możesz trackbackować ze swojej strony.

Facebook